Blog rolniczego panelu IMAS Agri - wyniki, dyskusje, nowości.
12 marca 2018

Dzień Sołtysa 2018

Z okazji przypadającego na 11 marca Dnia Sołtysa, IMAS Agri dołącza się do życzeń dla wszystkich sołtysek i sołtysów! Życzymy wytrwałości w codziennej pracy dla swojego otoczenia. Cierpliwości, wytrwałości i zadowolenia z tego, co przyniosą Wasze działania!

Mamy też wyniki ciekawych badań (nie naszych, ale na to przyjdzie czas).

Sołtysi to grupa szczególnie zaangażowana społecznie – wynika z badań dr Arkadiusza Ptaka. Około 70% sołtysów z województwa wielkopolskiego i lubelskiego deklaruje członkostwo w jakiejś organizacji działającej na rzecz lokalnej społeczności. W tym czasie, wśród ogółu Polaków tylko 12% osób zamieszkujących obszary wiejskie należy do jakichkolwiek organizacji czy stowarzyszeń (wg Diagnozy Społecznej 2015).

Sołtysi są najczęściej związani z obecnymi od dziesięcioleci organizacjami typu Ochotnicza Straż Pożarna i Koło Gospodyń Wiejskich. Podtrzymują więc tradycyjne formy aktywności. Obecnie jednak wzrasta ich zaangażowanie w powstające i działające na rzecz lokalnej społeczności, grupy (Lokalne Grupy Działania). Na Lubelszczyźnie w takich organizacjach działa około 40% sołtysów, a w Wielkopolsce nawet do 60%.

Działalność społeczna mocno przewyższa też zaangażowanie polityczne. W partiach politycznych aktywnych jest około 15% sołtysów z badanych województw. Częściej są to mężczyźni, osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby, które zakończyły swoją działalność zawodową (emeryci i renciści).

O BADANIU

Badanie wykonane zostało przez dr Arkadiusza Ptaka, a opublikowane w Kwartalniku Wieś i Rolnictwo w 2017 roku. Badaniem objęto 380 sołtysów z Wielkopolski i województwa lubelskiego, a dotyczyło kadencji 2011-2015.

Więcej: kwartalnik.irwirpan.waw.pl

 

Zostaw komentarz


%d bloggers like this: