Blog rolniczego panelu IMAS Agri - wyniki, dyskusje, nowości.
11 kwietnia 2018

Duże są czy małe? Wielkość gospodarstw rolnych wg Polaków

W naszym cyklicznym raporcie IMAS Agri zajęliśmy się z pozoru banalną kwestią. Poprosiliśmy Polaków o wskazanie, jak duże wg nich są gospodarstwa rolne w Polsce. Proste? Nie bardzo. Ponad 60 procent zaznaczyło wyższe odpowiedzi.

Zacznijmy od tego, że przeciętne polskie gospodarstwo ma nieco ponad 10 ha powierzchni i jest mniejsze od swoich odpowiedników w Europie Zachodniej. Dla rolników oczywiste jest też, że jest to od lat jeden z kluczowych problemów wpływających na rozwój.

Dla porównania, w 2013 r w UE było 10,8 mln gospodarstw rolnych, ze średnią powierzchnią 16,1 ha. Wg Eurostatu największe gospodarstwa odnotowano w Czechach (133 ha!), druga pod tym względem jest Wielka Brytania ze średnią 94 ha. Najmniejsze gospodarstwa są w Rumunii (4 ha), na Cyprze (3 ha) i na Malcie (1 ha).

Przechodząc do naszego badania. Nasi rodacy oceniają, że gospodarstwo w Polsce ma 15 hektarów lub więcej,a  przynajmniej tak mówi większość, bo blisko 60 procent z nich. A w rzeczywistości aż 85 procent polskich gospodarstw rolnych zawiera się w granicach od 1 do 15 ha.

Pełny raport można pobrac tutaj.

Zachęcamy do śledzenia naszych kolejnych raportów!

 

 

Zostaw komentarz


%d bloggers like this: