Blog rolniczego panelu IMAS Agri - wyniki, dyskusje, nowości.
2 lipca 2018

Pszenżyto – cichy bohater polskich pól

W duchu trwających obecnie Mistrzostw Świata w piłce nożnej chcielibyśmy napisać o roślinie, dzięki której jesteśmy absolutnym numerem jeden na świecie. Nie jest to pszenica, nie jest to żyto, ani jęczmień. Jest to zboże niepozorne, którego głównym celem jest wykarmienie pogłowia zwierząt hodowlanych. Panie i Panowie, mowa o… pszenżycie!

Zacznijmy od tego, że zapytaliśmy Polaków o to, jakie zboże wg nich jest najczęściej uprawiane w naszym kraju. Nasi respondenci świetnie odgadli, że na pierwszym miejscu jest pszenica, którą w 2016 było obsianych 2,4 mln ha ziemi rolnej. Na drugim miejscu spodziewano się żyta, na trzecim kukurydzy… ale ten sposób myślenia był błędny.

Na drugim miejscu pod względem obsianego obszaru jest pszenżyto, które uprawiane jest na obszarze 2,35 mln ha. Dzięki temu, zbiory są bardzo duże i sytuują Polskę na pierwszym miejscu na świecie. W 2016 roku zebrano 5,1 mln ton pszenżyta i jest to 1/3 całej światowej produkcji.

Zapraszamy do śledzenia kolejnych wpisów, a chętnych – zachęcamy do rejestracji w internetowym panelu rolników IMAS Agri. Dołącz już dziś!

 

Zostaw komentarz