Blog rolniczego panelu IMAS Agri - wyniki, dyskusje, nowości.
16 kwietnia 2019

Czy potrafisz rozpoznać kody na skorupkach jaj?

Już za chwilę Wielkanoc. Czas wyciszenia i spokoju. Spotkań z bliskimi. Chcielibyśmy Wam dziś przedstawić wyniki badania, którego tematyk dotyka głównego produktu, który za chwilę znajdzie się na naszych stołach. Szanowni Państwo, oto… jaja!

A właściwie, to ich zewnętrzna część, na której znajduje się tajemniczy (dla niektórych) ciąg znaków. W tych znakach kryje się informacja o sposobie hodowli kur, które zniosły jajo. Mamy też zakodowany kraj pochodzenia (PL), kod województwa, powiatu, zakresu działalności a także kod firmy w danym powiecie. Przykładowy kod może wyglądać następująco: 3-PL-01020304.

Co z tego wynika? W zasadzie… dość dużo 🙂

Znając kodowanie pierwszej cyfry, możemy mieć pewność, że kupujemy jajo z odpowiadającej nam rodzaju hodowli. Jest sporo osób, dla których wiedza o tym, że kura była chowana w klatce, jest wprost nie do zniesienia. A innym to zupełnie nie przeszkadza.

Znając kodowanie kraju pochodzenia, możemy się dowiedzieć, jak daleką drogę przebyło jajo, aby znaleźć się u nas na talerzu. Oznaczenie PL to Polska, ale możemy znaleźć w sklepach także jaja z Czech (CZ), Niemiec (DE) czy też Holandii (NL).

Znając kodowanie dalszych liczb, możemy też sprawdzić, czy jajo jest z miejsca, które cechuje się względnie zdrowym środowiskiem, a może też pochodzi z powiatu szczególnie zanieczyszczonego…

Ale czy rzeczywiście mamy ochotę to sprawdzać?

Zbadaliśmy to i okazało się, że dla większości Polaków informacja o hodowli jest ważna! Popatrzmy na poniższy wykres:

Niestety, jeśli chodzi o rzeczywistą rozpoznawalność, to jest średnio. Przeciętnie, ok. 40 proc. z nas potrafi to zrobić prawidłowo.

Rozpoznawalność kodów na skorupkach jaj

A jak jest z Wami? Umiecie w kody? 🙂

Wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Wielkiej Nocy! Niech ten czas będzie dla Was dobry i rzeczywiście świąteczny. Życzenia składa cały zespół IMAS Agri!

 

 

Zostaw komentarz


%d bloggers like this: