Blog rolniczego panelu IMAS Agri - wyniki, dyskusje, nowości.
11 marca 2021

Czy łatwo jest spotkać sołtysa w Polsce?

Dzisiaj wyruszamy w Polskę w poszukiwaniu sołtysów i sołtysek. Okazją jest Dzień Sołtysa! Opracowaliśmy dane zebrane przez Główny Urząd Statystyczny. Wynika z nich, że na obszarze Polski, liczącym ponad 312 tysięcy kilometrów kwadratowych, mieszka aż 40 607 sołtysów! Z czego 43 procent stanowią kobiety.

Przyjrzyjmy się poniższej mapie, na której oznaczyliśmy liczbę sołtysów przypadającą na jeden kilometr kwadratowy powierzchni. W całej Polsce liczba ta jest równa 0,13 sołtysa na km2, co oznacza, że jeden sołtys przypada na niecałe 8 km2 powierzchni.

Gdzie zatem najłatwiej spotkać sołtysa?

Okazuje się, że najłatwiej spotkać osobę piastująca funkcję sołtysa w okolicach Warszawy i Radomia. Jeden urzędnik piastujący to stanowisko przypada na niecałe 5 km2 („gęstość” 0,21). Jak jest w Waszym województwie? Przeliczcie sami!

 

Kobiety – sołtyski? Licząc w procentach – jest ich naprawdę dużo. Najmniej – na ścianie wschodniej, w województwie podkarpackim kobiety stanowią tylko 27% wszystkich sołtysów, a w województwie podlaskim – 33%.

Z okazji Dnia Sołtysa, IMAS Agri składa moc najlepszych życzeń dla wszystkich sołtysek i sołtysów! Życzymy wytrwałości, dobrego humoru, radości i zadowolenia z codziennej pracy. W tym trwającym od roku trudnym czasie pandemii – także dużo zdrowia!

 

Zostaw komentarz